Veríte tomu, že jazda na koni môže mať čosi spoločné so šikovnosťou a múdrosťou dieťaťa? Na prvý pohľad je to síce možno absurdné, ale ak dieťaťu doprajeme jazdenie na koni, dávame mu nielen skvelý spôsob odreagovania sa, relaxu a sebarealizácie, i tak dnes chýbajúci kontakt s prírodou, ale tiež pozitívne ovplyvníme spôsob vývoja jeho mozgu. Ako je to možné?

Imunita, psychika, držanie tela, ale aj rozumový potenciál

Vo viacerých škôlkach je dnes pozitívnym trendom animoterapia – spolupráca s organizáciami, ktoré realizujú jazdenie na poníkoch a koníkoch pre najmenšie deti. Je to skvelá záležitosť nielen z hľadiska pohybového a držania tela, ale i psychologického hľadiska a z hľadiska posilňovania imunity.

Japonská štúdia navyše dokázala, že sedenie dieťaťa v konskom sedle aktivuje časti mozgu zodpovedné za vzdelávanie. Ak máte v blízkosti možnosť pravidelnej jazdy na koni, zvážte podľa reakcií dieťaťa, či to neskúsite.

Namiesto súkromného učiteľa koník?

Japonskí výskumníci tvrdia, že rodičia skúšajú všetky možné a nemožné prostriedky na to, aby deti dostali do najlepších univerzít, pritom pomoc môže byť niekde úplne inde.

Najlepšie, čo pre svoje deti a ich šikovnosť a múdrosť môžeme spraviť je podľa nového výskumu pravidelné jazdenie na koni. Vďaka nemu môžu byť inteligentnejšími, šikovnejšími a môžu podávať lepšie výkony v škole.

Čím to je?

Sedenie v konskom sedle a vibrácie, ktoré kôň pri chôdzi prenáša na telo jazdca aktivujú časti mozgu zodpovedné za učenie a pamäť a zlepšujú detské poznávacie schopnosti. Ako na to prišli?

Odborníci z tokijskej poľnohospodárskej univerzity skúmali účinky jazdy na koni na výkon detí. Priamo pred a po jazdení na koňoch mali vyplniť rôzne testy a splniť úlohy. Po jazde zistili výrazne lepšiu spoluprácu v oblasti správania sa, o čosi menšie pozitívne vplyvy zistili i na výsledky pri riešení matematických úloh. Opakované testy ukázali zlepšenia pamäti i schopnosti učiť sa. Deti, ktoré pravidelne jazdili mali väčšiu chuť učiť sa i lepšie výsledky.

Pozitíva na celý život

Je neuveriteľné, ako kontakt s takým zvieratkom ako je kôň alebo poník dokáže v deťoch prebudiť mnohé pozitívne reakcie, z ktorých môžu čerpať a na ktorých môžu stavať prakticky po celý život. Výsledky výskumu jednoznačne potvrdzujú, že jazda na koni zlepšuje kognitívne schopnosti u detí, zručnosti mozgu, ktoré vedú k posilneniu schopnosti učenia, pamäti a riešenia problémov.

Trojrozmerné zrýchlenie

Autor štúdie profesor Mitsuaki Ohta tvrdí: „Najdôležitejšou charakteristikou koňa je fakt, že produkuje trojrozmerné zrýchlenie. Pohyb panvy koňa pri chôdzi poskytuje jazdcovi motorické a senzorické vstupy. Myslím si, že niektoré rozdiely medzi výkonmi jazdcov a nejazdcov sú spôsobené v dôsledku tohto zrýchlenia.

Nie je to len zábava, ale i povinnosť

Samozrejme, dať dieťa na jazdecký nie je veľmi jednoduché, pretože okrem toho, že ho nemôžeme nútiť do niečoho, čo by možno ani nechcelo – a dôležité je nielen jazdenie, ale tiež naučiť sa starať o koňa. Ale určite mu to dá viac do života ako virtuálny život sociálnych sieti, či počítač, mobil a tablet dokopy.